Lowe 2019-2020 UIL Results Congratulations to the following students! We are so very proud of them!

Lowe 2019-2020 UIL Participants
  • 2nd Grade

    • Chess Puzzle

      • Lidsie Cortes, 5th 

    • Creative Writing

      • Zoey Davidson, 6th

    • Music Memory

      • 1ST PLACE TEAM

      • Liam Cole, 4th

      • Valeria Nieto, 5th (tie)

      • Zoey Davidson, 5th (tie)

      • Antonio Ulloa, 5th (tie)

     

    3rd Grade

    • Chess Puzzle

      • 1ST PLACE TEAM

      • Janice James, 1st

      • Eli Fisher, 5th (tie) 

    • Music Memory

      • 1ST PLACE TEAM

      • Elizabeth Trent, 1st (with a perfect score!)

      • Eleanore Davidson, 3rd

      • Lily Gonzalez, 6th

    • Ready Writing

      • Janice James, 4th

      • Fernanda De La Torre, 6th

    • Spelling

      • 1ST PLACE TEAM

      • Janice James, 1st (with a perfect score!)

      • Jesse Hargrove, 3rd

     

    4th Grade

    • Art

      • 1ST PLACE TEAM

      • Ellie Read, 1st

      • Ivy Steger, 3rd

      • Liam Duran, 6th

    • Chess Puzzle

      • 1ST PLACE TEAM

      • Addison May, 4th

      • Aiden Craddock, 5th

    • Music Memory

      • 1ST PLACE TEAM

      • Sophia Diaz DeLeon, 1st

      • Ethan Nisbet, 2nd

      • Ellie Read, 5th

    • Number Sense

      • Ian Gamboa, 3rd

    • Ready Writing

      • Miguel Medina, 5th

    • Spelling

      • 1ST PLACE TEAM

      • Kannon Cook, 1st

      • Ivy Steger, 5th

      • Christopher Winkle, 6th

     

    5th Grade

    • Art

      • 2ND PLACE TEAM

      • Keegyn Bailey, 6th

    • Chess Puzzle

      • Kaden Henriquez, 4th

      • Joshua Rodriguez, 5th

    • Listening Skills

      • Samantha Phillips, 3rd

      • Emma Dickerson, 5th

    • Maps, Graphs, and Charts

      • 1ST PLACE TEAM

      • Audrey Gonzalez, 3rd

      • Emma Dickerson, 4th

    • Music Memory

      • 2ND PLACE TEAM

      • Audrey Gonzalez, 3rd

      • Josua Rodriguez, 4th

      • Neveiyah Cantu, 5th

      • Nathan Rodriguez, 6th

    • Ready Writing

      • Samantha Phillips, 1st

      • Emma Dickerson, 3rd

    • Social Studies

      • 1ST PLACE TEAM

      • Samantha Phillips, 1st

      • Bide Nwosu, 2nd

      • Leah Ware, 6th

    • Spelling

      • 2ND PLACE TEAM

      • Audrey Gonzalez, 5th

      • Samantha Phillips, 6th

     

    LOWE 3RD GRADE TEAM OVERALL - 1ST PLACE

    LOWE 4TH GRADE TEAM OVERALL - 1ST PLACE

    LOWE 5TH GRADE TEAM OVERALL - 2ND PLACE

     

    LOWE ELEMENTARY CAMPUS RATING - 2ND PLACE